Peristaltik Pompa Nedir? Çalışma Prensibi ve Kullanım Alanları

Peristaltik Pompa Nedir?

Peristaltik Pompa, peristaltik hareket mantığı ile hortumun belirli bölgelerinin bir elektrik motoruna bağlı rotor tarafından senkronize bir şekilde sıkıp gevşetilmesiyle gerçekleşen basıncın sıvı hareketini sağladığı bir pompa çeşididir.

Peristaltik Pompanın Çalışma Prensibi

Farklı sıvıların transferinde kullanılan, aşınmaya dirençli esnek hortumlara sahip olan peristaltik pompalar, elektrik motorundan aldığı hareketle dönen rotorun (motorun dönen orta kısmı) hortumu ezerek içindeki sıvıyı önünde sürüklemesi prensibiyle çalışmaktadır.

Peristaltik pompa çalışma prensibi

 

Peristaltik Pompaların Kullanım Alanları

Peristaltik pompalar endüstriyel manada geniş kullanım alanlarına sahiptir. Kimya, arıtma, gıda, madencilik gibi bir çok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Peristaltik pompaların bu kadar yaygın olarak kullanılmasındaki sebep, şüphesiz önemli avantajlar sağlamasından kaynaklıdır.

Peristaltik pompa çalışma prensibi

Kendinden emiş sistemi, kuru çalışmaya müsait olması, entegre vakum sistemleri ile çok yoğun akışkanları kolaylıkla transfer edebilme, yüksek basınç değerlerinde çalışabilmesi vs. başlıca avantajlarındandır.

Direnc.net stoklarında peristaltik pompalara burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Peristaltik pompaların yapısında yer alan DC motorları, standart DC motor kontrol/sürücü kartlarıyla kontrol edebilirsiniz. DC motorun çalışma gerilimi ve akım değerine göre sürücü kartını seçmeniz durumunda, sorunsuz bir şekilde peristaltik pompa düzeneğini kullanabilirsiniz. Kontrolü bir geliştirme kartıyla yapmanızı sağlayacak uyumluluğa sahip peristaltik pompalar da direnc.net stoklarında mevcuttur.

Likes:
0 0
Views:
4491
Article Categories:
Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir