Raspberry Pi 3 için Windows 10 IOT kurulumu

 

windows-iot-raspberry-pi-3

Raspberry Pi 3 için hızlı bir Windows IOT kurulum yöntemini inceliyoruz. Yükleme için kullanacağınız PC işletim sisteminin Windows 10 olmasına gerek olmadan Windows 8.1 işletim sistemi yüklü bir PC’den kurulumu gerçekleştireceğiz.

Kurulum için gerekenler

Donanım

Yazılım

 • Windows 10 IoT Core Image  Insider Preview
 • DISM komut satırı aracı Windows 10 sürümü
 • Windows 8.1 için PowerShell

Hazırlık

İndirmeler

 • Windows 10 IoT Core Image indirmesi

Öncelikle linki takip ederek Microsoft Windows Insider programına kayıt olmalısınız.  Daha sonra linki tıklayarak açılan pencerede Windows 10 Iot Core Insider Preview düğmesine tıklayarak açılan pencerede  gerekli Windows 10 IOT sürümünü indirebilirsiniz.

raspberry pi 3 windows 10

raspberry pi 3 windows 10

Yukarıdaki adımları takip ederek disk görüntüsünü indirdikten sonra DVD’ye yazabilir veya disk görüntüsünü diskinizde bir yere açabilirsiniz.

DVD veya diskte açtığınız yerden Windows_10_IoT_Core_for_RPi2.msi kurulum dosyasını tıklayarak çalıştırınız ve kurulumu devam ettiriniz.

raspberry pi 3 windows 10

Kurulum tamamlandığında size gerekecek dosya \Program Files (x86)\Microsoft IoT\FFU\RaspberryPi2 dizini altındaki flash.ffu dosyasıdır.

DISM doğru sürümün indirilmesi

tıklayarak DISM Windows 10 sürümünü indirip \Program Files (x86)\Microsoft IoT\DISM dizinini açıp içine kopyalayınız. Daha sonra imajı SD karta yüklemek için bu dizini kullanacağız.

İmaj dosyasının SD Karta kurulması

 • SD kartı yuvaya yerleştiriniz.
 • Başlat menüsünden Windows PowerShell’i sağ fare menüsünden yönetici olarak çalıştır seçeneği ile çalıştırınız.
 • Powershell komut satırına wmic diskdrive list brief komutunı girdiğinizde aşağıdaki görüntüye benzer bir listede imajı yükleyeceğiniz Micro SD Kartın sürücü ismini belirleyeceksiniz.

raspberry pi 3 windows 10

 • Örneğimizde sürücü ismi kırmızı ok ile belirtilen \\.\PHYSICALDRIVE1 ‘ dir. Eğer yukarıdaki komut ile sonuç alamazsanız, Windows 8.1 komut satırını yönetici olarak çalıştırıp diskpart ve list disk komutları ile de sonuç alabilirsiniz.

raspberry pi 3 windows 10

 • Daha önceden hazırladığınız DISM dizinine, yüklemesini yaptığınız flash.ffu dosyasını kopyalamanız gerekmektedir.
 • Şimdi SD karta imaj yazdırma sırasına gelmiş bulunmaktayız.  Komut satırına geçtikten sonra (yönetici olarak) ve DISM dizine giriş yapıyoruz .DISM dizini içinde iken not ettiğiniz \\.\PHYSICALDRIVE1 ismini sizdeki sürücü ismi ile değiştirip aşağıdaki komutu yazınız:

Dism.exe /Apply-Image /Imagefile:flash.ffu /ApplyDrive:\\.\PhysicalDrive1 /SkipPlatformCheck

 • Deployment Image Servicing and Management Tool başlığı ile imaj yüklenmeye başlayacaktır.
 • Yükleme tamamlandığında SD Kartı güvenli bir şekilde bilgisayardan çıkarıp Raspberry Pi 3’ e takarak denemeye başlayabilirsiniz.

Not:

Microsoft ile ilgili indirmeleri Microsoft’un kendi web sitesinden yapabilirsiniz. DSIM ile ilgili dosyayı indirmek için link verilmiştir, tekrar ulaşabilirsiniz.

 

Raspberry Pi 3 ürününü buradan, Micro SD Kart ürününü buradan, HDMI ürünlerini buradan ve Raspberry Pi 3 uyumlu LCD ekranları buradan inceleyebilirsiniz 🙂

Likes:
0 0
Views:
3440
Article Categories:
EğitimRaspberry Pi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir