LoRa ve LoRaWAN Nedir?

LoRa, kablosuz haberleşme uygulamalarında önemli kolaylıklar sunuyor ve her geçen gün popülaritesi artıyor.

LoRa Nedir?

LoRa, ‘Long Range’ yani ‘Uzun Mesafe’ kelimelerinin ilk hecelerinden ismini almaktadır. Wi-Fi, GSM ve kablolu haberleşme teknolojilerine göre kayda değer önemli bazı avantajları bulunmaktadır. FSK modülasyonunun farklılaştırılmasıyla oluşturulan yeni bir modülasyon tekniği olan LoRa, rakip teknolojilere göre çok daha uzun aralıkta çift yönlü iletişim imkanı sunar.

İnternet of Things (IoT) teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte uzak mesafeye veri aktarımı ve düşük güç tüketimi önemli bir sorun haline gelmiştir. LoRa, bu konuda güçlü bir çözüm sunmaktadır. LoRa teknolojisi için her bölgeye göre özel olarak belirlenmiş farklı radyo frekansı aralıkları kullanılmaktadır.

Açık arazilerde 15 km’ye kadar bir mesafede bağlantı kurma niteliğine sahiptir. İç ortamlarda da ortamda bulunan metal ve RF yoğunluğuna göre 1-2 kilometre yarıçapındaki bir alanı kapsayabiliyor. Sensörlerden alınan veri büyüklüğünün düşük veya orta seviyede olduğu uygulamalar için LoRa teknolojisi, en uygun çözümü ortaya koyuyor.

LoRaWAN Nedir?

LoRaWAN ifadesinin açılımı ‘Long Range Wide Area Network’ yani ‘Uzun Mesafe Geniş Alan Ağı’dır. LoRaWAN teknolojisi, bölgesel veya küresel ölçekte bir ağ üzerinde kablosuz olarak çalışan ürünlere yönelik tasarlanmıştır. Ayrıca minimum güç tüketimiyle haberleşmeyi sağlayan geniş alan ağı olarak ifade edilebilir.

lora-lorawan

LoRaWAN; sensör ağları, güvenlik sistemleri, akıllı sistemler ve endüstriyel kontrol gibi alanlarda kullanılır. LoRaWAN teknolojisinde, uyarlanabilir veri hızı düzeni ile GHz frekans değerinin altındaki geniş bir spektrumda haberleşme menzili ve mesajlaşma süresi arasında dengeleme yaparak, şehir içinde 2-5 km ve şehir dışında 15km’ye kadar haberleşme aralıkları elde etmek mümkündür. LoRaWAN teknolojisi ile tarım arazilerinde düzenli olarak sinyal aktarımı gerçekleştirerek toprağın kirliliği, nemi ve sıcaklığı gibi faktörler rahatlıkla izlenebiliyor.

Direnc.net stoklarından temin edebileceğiniz birçok LoRa modülleri mevcuttur. TTGO (Bme280 modüllü) LoRa SX1262 868MHz 1.54 inch e-Link Ekranlı Kablosuz Modül gibi son kullanıcıya hitap eden ürünler olduğu gibi, projelerinize entegre edebileceğiniz modüller de mevcuttur. İlgili ürünlere burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Likes:
4 0
Views:
1187
Article Categories:
EğitimÜrünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir