Lipo Pil Nedir? Yapısı Ve Kullanım Alanları

Bu yazımızda taşınabilir enerji kaynağı ihtiyacı duyan elektronik projelerde büyük kolaylıklar sunan Lityum Polimer (LiPo) bataryaları inceleyeceğiz. Ayrıca Lityum Polimer bataryalarının yapısına ve kullanım alanlarına değineceğiz.

LiPo Pil Nedir?

Lityum Polimer bataryaları kısaca LiPo Pil olarak adlandırılmaktadır. Kimyasal yapısında sıvı elektrolit yerine polimer elektrolit kullanılan Lipo Piller, şarj edilebilir bir Lityum İyon batarya çeşididir. LiPo piller fiziki olarak hücrelerden oluşur. Her hücre 1S olarak ifade edilirken, 1S, 2S, 3S, 4S, 5S ve 6S olarak çeşitleri bulunmaktadır. 1S olarak adlandırılan hücrenin voltaj değeri 3.7 Volt’tur. Örneğin 5S bir Lipo pilin voltaj değeri 5×3.7V = 18.5 Volt’tur.

lipo pil

Direnc.net stoklarında yer alan 1S, 2S, 3S, 4S, 5S ve 6S çeşitleri LiPo pillere buradan ulaşabilirsiniz.

LiPo Pillerin Yapısı

Lipo pillerin hücre sayısı yani S değeri arttıkça, gerilim değeri de 3.7 Voltun katları olarak artar. LiPo pillerin kapasite değeri ise ‘C’ ile belirtilir. Örneğin 3.7V 1S 40C 1300mAh LiPo Pil ürününe bakalım. Bu LiPo pil 1 hücrelidir ve gerilim değeri 3.7 Volttur. 1300mAh yani 1.3A  akım verebilecek niteliktedir. Verebileceği maksimum akım değeri ise 1.3Ax40C= 52A’dir. Görüldüğü üzere LiPo pilin C değeri, maksimum akımı belirlemektedir.

polimer pil kimyasal yapısı

Lipo piller NiCd ve NiMH pillere göre çok daha fazla şarj kapasitesine sahiptir. Diğer pillere oranla daha hafif  ve küçük olmalarının yanı sıra kullanım süreleri de daha uzundur. Diğer pillere göre daha pahalı olan Lipo piller, istenilen şekilde ve ölçüde üretilebilmektedir.

LiPo Pillerin Kullanım Alanları

LiPo piller, yukarıda da bahsettiğimiz üzere taşınabilir enerji kaynağı ihtiyacı duyan tüm ürün ve projelerde büyük avantajlar sağlamaktadır. Örneğin radyo veya telsiz kontrollü cihazlarda, robotik projelerde, cep telefonlarında, müzik çalarlarda ve daha birçok taşınabilir cihazlarda kullanılabilmektedir.

LiPo Pil Ürünlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

LiPo pillerin kimyasal yapısı gereği kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalara değinmekte fayda var. Öncelikle Lipo pillerin uç kabloları kesinlikle birbirine değdirilmemelidir. Yani kısa devre yapılmamalıdır. Ayrıca LiPo pillerin içi açılmamalı ve LiPo pillerin su ile temasına izin verilmemelidir. Şarj edilirken lipo pil şarj aletleri ile şarj edilmelidir. Aksi durumda pilde şişme oluşur. Tüm bu uyarılara dikkat edilmemesi durumda LiPo pil ürününüz arızalanabilir hatta yangına bile sebebiyet çıkarabilir.

LiPo pillerin verimli çalışması için hücre başına 3.00V – 4.20V aralığına dikkat etmek gerekir. LiPo pilin her bir hücresi 3.00V değerinin altına düşmesi halinde pilin ömrünü tamamlama riski vardır. 4.20V üzeri bir değerde ise güvenlik açısından risklidir. LiPo piller kullanıldıkça kapasitesi azalacaktır. Bu sebeple kapasite değerinin %80’i hesaplandığında ortaya çıkan değer kadar deşarj edilmelidir. Aksi durumda pillerde şişme ve patlama olabilir.

Kaynaklar: udabattery.com

Likes:
3 0
Views:
2380
Article Categories:
EğitimÜrünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir