Raspberry Pi 5 Özellikleri

Raspberry Pi 5’in itibariyle piyasaya sürüleceği bilgisi, kullanıcılarını şimdiden heyecanlandırdı. Raspberry Pi 5, önceki modellere göre birçok iyileştirmeyi getirirken, aynı zamanda eski tasarımına da sadık kalmaya çalıştığını söyleyebiliriz.

Raspberry Pi 5’in Raspberry Pi 4 ile Arasındaki Farklar

Kredi kartı boyutunda, çok yönlü ve tek kartlı bir bilgisayar olan Raspberry Pi 5, tıpkı öncekiler gibi, çok çeşitli uygulamalar için ideal çözümler sunuyor. Raspberry Pi 4 ile karşılaştırıldığında en dikkat çeken fark, Raspberry Pi 5’in çok daha hızlı olmasıdır. Daha hızlı bir işlemciye sahip olan Raspberry Pi 5, çok daha hızlı bir RAM’e ve daha fazla grafik gücüne sahip olduğunu görüyoruz.

Raspberry Pi 5

Raspberry Pi 5, microSD kartlar konusunda da bir yenilikle karşımızda. Raspberry Pi 4 40-50 Mbps’de microSD kartı okuyabiliyorken, Raspberry Pi 5 bunu 80-90 Mbps değerlerinde gerçekleştiriyor. Bu da en az iki kat hızlı okuma yaptığı anlamına geliyor. Raspberry Pi 5’in RTC (Yerleşik Gerçek Zamanlı Saati) özellikte olduğunu da söylemekte fayda var. Bildiğiniz üzere Raspberry Pi 4, internete bağlı olmadığında saatin manuel olarak ayarlanması gerekiyordu. Buna karşılık Raspberry Pi 5, yerleşik RTC özelliği ile Raspberry Pi 5 kapalıyken bile gücün açık kalmasını sağlamak için RS2025/2032 düğme hücresini bağlamak için bir bağlantı noktasına sahiptir. Bu durum, internete bağlı olmasa da Raspberry Pi 5’teki saati güncel tutacağı anlamına geliyor.

Raspberry Pi 5 ‘te dikkat çeken başka bir husus, UART konektörüdür. Raspberry Pi 4 ile UART hata ayıklaması için GPIO pinlerini kullanmanız gerekiyordu. Ama Raspberry Pi 5’in mikro HDMI video bağlantı noktalarının arasında bulunan özel UART konektörü bulunuyor.

Ve Raspberry Pi’nin neredeyse her versiyonlarında en çok istenen bir özellik artık Raspberry Pi 5 ile karşımızda olacak. Raspberry Pi’yi kapatmak veya yeniden başlatmak için her defasında güç girişini kapatmamız gerekiyordu. Raspberry Pi 5’te bulunan basmalı güç düğmesi ile artık her defasında güç kaynağına erişmeye gerek kalmıyor.

Raspberry Pi 5

Raspberry Pi 5’in diğer versiyonlara göre hızlı oluşu haliyle güç gereksiniminde bir artışa neden oldu. Raspberry Pi 4’ün 5V 3A (15W) güç kaynağına ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Raspberry Pi 5’in bağlı çevre birimleriyle optimum performans için 5V 5A (25W) güç kaynağı gerektirmektedir. İşte bu sebeple Raspberry Pi 5’in bir soğutmaya ihtiyacı var. Soğutucu kullanılmadığı takdirde Raspberry Pi 5’in işlemcisi ağır yükler altında termal kısıtlamaya girecektir. Bu sebeple resmi Raspberry Pi 5 kasası yerleşik bir fana sahiptir.

Ekstra soğutma için alüminyum soğutucu ve fanı birleştiren bir Active Cooler cihazı da piyasaya sürüldü. Sonuç olarak Raspberry Pi 5’in her yönden Raspberry Pi 4’ten daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Raspberry Pi 5 ile Raspberry Pi 4 arasındaki farkı bir de tablo üzerinden inceleyelim:

Raspberry Pi 5 Raspberry Pi 4
     SoC Broadcom BCM2712 Broadcom BCM2711
    CPU Quad-Core Cortex-A76 (ARM v8) 64-bit @ 2.4 GHz Quad core Cortex-A72 (ARM v8) 64-bit @ 1.8 GHz
    GPU VideoCore VII @ 800 MHz
Supports: OpenGL ES 3.1, Vulkan 1.2
VideoCore VI @ 500 MHz
Supports: OpenGL ES 3.1, Vulkan 1.0
Ekran Çıkışı 2 x 4kp60 MINI HDMI Display Output
Both can use 4kp60
2 x 4kp60 Mini HDMI
One at 4Kp30 when both in use
Hafıza LPDDR4X-4267 SDRAM
4GB, or 8GB
LPDDR4-3200 SDRAM
1GB, 2GB, 4GB or 8GB
Depolama Micro SD (SDR104 Compatible)
M.2 NVME SSD Support via HAT
Micro SD
GPIO 40 PIN – Compatible with old Raspberry Pi HAT’s 40 PIN
USB 2 x USB 2.0
2x USB 3.0 @ 5 Gbps
2 x USB 2.0
2 x USB 3.0
Konektörler 2 x 4-lane MIPI camera / display transceivers
PCIe 2.0 x1 Interface
UART Breakout
RTC Clock Power
4-Pin FAN Power
2-lane MIPI DSI Display Port
2-lane MIPI CSI Camera Port
4-Pole Stereo Audio and Composite Video Port
Networking Dua-Band 802.11ac
Bluetooth 5 / BLE
Gigabit Ethernet
PoE via POE + Hat (Incompatible with old version)
Dua-Band 802.11ac
Bluetooth 5 / BLE
Gigabit Ethernet
PoE via POE + Hat
Güç Butonu Soft power button None
Güç Girişi 5V 4A via USB-C Port
PoE via POE+ HAT (Incompatible with old version)
5V via GPIO
5V 3A via USB-C Port
POE via POE+ HAT
5V via GPIO
Tablodaki verilerden anlaşılacağı üzere Raspberry Pi 5, iki çekirdek ve iki iş parçacığına sahip Intel Celeron ve AMD Silver işlemcilerle donatılmış mini bilgisayarlarla rekabet edebilecek özelliklere sahiptir. Kısacası Raspberry Pi 5, giriş seviyesinde bir masaüstü bilgisayara alternatif olabilecek niteliktedir, diyebiliriz.
Likes:
0 0
Views:
70
Article Categories:
Raspberry PiYENİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir