Nis 17, 2021

Rotary Encoder Nedir?

Bu yazımızda Arduino ile Rotary Encoder kullanımını ele alacağız. Öncelikle Rotary Encoder’in tanımına değinelim. Türkçe karşılığı “Döner Kodlayıcı” olan Rotary Encoder’ler, şaftındaki/milindeki harekete bağlı olarak elektriksel sinyal üreten ve bu sinyal yardımı ile şaftın/milin konumunu tespit etmemize yarayan bir elektro-mekanik cihazdır.

Direnc.net stoklarında çok sayıda encoder ürünü mevcuttur. Bizler bu yazımızda Rotary Encoder OVW6-10-2HC 600 Pulse ürünü üzerine duracağız. Ancak öncesinde Rotary Encoder’lerin çalışma mantığına değinelim.

Optik algılama teknolojisinin kullanıldığı Rotary Encoder cihazlarında, üzerinde mat çizgiler ve desenler bulunan bir dahili kod diskinin dönmesi üzerine işlem görür. Disk, bir LED gibi bir ışık demeti içinde döndürülür. Disk üzerindeki desenler, ışığı engeller veya önünü açar.

Rotary Encoder

Dahili bir foto-diyot veya foto-transistör, değişen ışık demetini algılar. Ardından Rotary Encoder çıkışı, değişen ışık demetini harici bir kontrol sistemine ileterek bir elektrik sinyali oluşturur.

Rotary Encoder OVW6-10-2HC 600 Pulse ürününün 5 tane kablo çıkışı bulunmaktadır. Ürünün etiketi üzerinde yazılmaktadır. Kırmızı kablo +5V, Siyah kablo GND, Sarı kablo A fazı, Yeşil kablo B fazıdır. Diğer kablo kullanılmamaktadır. Bağlantı şemamız şöyledir:

Arduino Rotary Encoder

Bağlantılar sağlandıktan sonra kodu, Arduino Ana Board’a atıyoruz. Arduino uygulamasından yeni bir sayfa açıp hazırlamış olduğumuz kodu yazıyoruz:

Rotary Encoder’in şaftını/milini parmağımızla döndürdüğümüzde, Arduino Seri Port ekranından değişimi gözlemleyebilmemiz mümkün.

Rotary Encoder ürünü endüstriyel kontrol cihazlarında, robotik uygulamalarda, fotoğraf lenslerinde, bilgisayar mause’larında ve dönen radar platformlarında vs. kullanılmaktadır.

Leave your vote

6 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

0 Comments

Leave a Comment

This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy