125 KHz/13.56 MHz USB RFID Kart ve Etiket Okuyucular

RFID Nedir?

Türkçe “Radyo Frekanslı Tanımlama” olarak tanımlayabileceğimiz RFID (Radio Frequency Identification) teknolojisi, Radyo Dalgaları yardımıyla taşınan verilerin, kontrolü sağlanmış çalışma ortamında bilgiye dönüşmesidir. Başka bir deyişle, RFID etiketlerinde kodlanan dijital verilerin radyo dalgaları aracılığıyla okuyucular tarafından yakalandığı bir teknolojiyi ifade eder, diyebiliriz.

RFID Kart Devre Şeması

RFID teknolojisinin tarihi 1940’lı yıllara dayanmaktadır. 2. Dünya Savaşı’nda radar sistemleri ile kullanılmaya başlanan RFID teknolojisi, günümüzde saniyede binden fazla etiketi okuyabilen, yüzlerce metre uzaktan algılama yapabilen ve hafızalı bilgi alabilen antenli bir elektronik cihazdır.

RFID teknolojinin kullanım alanları oldukça geniştir. Alışveriş merkezlerinde, marketlerde, kargo firmalarında, canlı hayvan takiplerinde vs. kullanılmaktadır. RFID teknolojisi sayesinde şirketlerin insan gücü maliyeti, stok kontrolü, ürün takibi gibi konularda kayda değer kolaylıklar sunmaktadır.

RFID Kartlar

RFID teknolojisi sistematiğinde RFID etiketi, RFID okuyucusu/yazıcısı ve RFID anteni bulunmaktadır. RFID etiketleri yapısına göre Aktif Etiketler ve Pasif Etiketler olarak ikiye ayrılır. Aktif etiketlerde ise güç kaynağı etiketin içerisindedir. Pasif etiketlerde güç kaynağı bulunmaz. Güç, radyo dalgalarından alınır. RFID kartlar pasif etiketlerdir.

RFID etiketlerinin ayırt edici bir diğer özelliği ise çalıştıkları frekans aralıklarıdır. En sık kullanılan ve direnc.net stoklarında da yer alan 125 KHz ve 13.56 MHz frekans değerinde RFID Etiketler/Kartlar ve RFID Okuyucular bulunmaktadır.

Proximity Kart (125 KHz)

Proximity kartlar, güvenli geçiş sistemlerinde kullanılan 125 KHz frekansa sahip, temas olmaksızın kullanılabilen kartlardır. Bu kartlar, kredi kartı ebatlarındadır. Her iki yüzeye de termal baskı yapılabilir. Proximity kart 5-10 cm mesafeden okuma yapabilmektedir.

Mifare Kart (13.56 MHz)

Mifare kartlar 13.56 MHz frekansa sahip, temas olmaksızın kullanılabilen akıllı kartlardır. Bu kartlar, kredi kartı ebatlarındadır. Her iki yüzeye de termal baskı yapılabilir. Mifare kartlar 5-10 cm mesafeden okuma yapabilmektedir.

125 KHz/13.56 MHz USB RFID Kart/Etiket Okuyucular

Direnc.net stoklarında 125 KHz ve 13.56 MHz frekans aralığında işlem gören RFID kartlar, okuyucular, etiketler ve anahtarlıklar mevcut.

RFID Kart

125 kHz/13.56 MHz USB RFID Kart Okuyucu Teknik Özellikleri

125 KHz/13.56 MHz RFID kartlarınızı, anahtarlarınızı veya etiketlerinizi, 125 kHz/13.56 MHz USB RFID Kart Okuyucu ile kolayca USB aracılığı ile okutabilirsiniz. Bu cihaz 5 Vdc ile çalışmaktadır. Enerjiyi USB’den alır. Harici bir güç kaynağı gerektirmez. Algılama mesafesi 5 ila 8 cm arasındadır. Tak-çalıştır kullanım kolaylığına sahip bu ürün, Windows 2000, 2003, XP, Windows7, Windows8 ve Windows10 için sürücüsüz çalışır.

Bu cihaza kart okutulduğunda 10 basamaklı ID ekrana düşer ve bir alt satıra iner. İletişim hızı 106Kbit/s olan RFID kart okuyucu 70 gramdır. USB kablo ile birlikte ağırlığı 90 gramdır.

Likes:
0 4
Views:
3253
Article Categories:
Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir