RPLIDAR – 360 Derece Lazer Tarayıcı Geliştirme Kiti

Bu yazımızda RPLIDAR 360  Derece Lazer Tarayıcı Geliştirme Kiti‘ni değerlendireceğiz. Bu Kit’in çalışma prensibi 2 farklı teknolojiye dayanmaktadır.

Bu 2 teknolojiden biri Radar teknolojisidir. Radar, Bir radyo dalgasının yankısının engelden geri dönme süresini ve geri döndüğü yönü ölçerek, nesnenin varlığını ve yerini belirleyen bir teknolojidir. Radar, kelimesinin anlamı RAdio Detection And Ranging. Yani “Radyo ile Saptama ve Mesafe Tespiti” demektir. Günümüzde birçok kullanım alanı bulunan radarların çıkış noktası 1904 yılında Alman mühendis Christian Hülsmeyer’in elektromanyetik dalgalar ile gemilerin yerini belirleyebilme başarısına dayanmaktadır.

Diğer bir teknoloji ise, 2 Boyutlu Lazer Tarayıcı Teknolojisi‘dir. Lazer ışığının yardımıyla fiziki objelerin temas ve tahribat olmaksızın dijitalleştirilmesidir. Yani bu objelerin şekil ve ölçü itibariyle 2 boyutlu olarak bilgisayar ortamına aktarılmasıdır.

İşte Radar ve 2 Boyutlu Lazer Tarayıcı teknolojlerinin birleşmesiyle ortaya çıkan RPLIDAR – 360 Derece Lazer Tarayıcı Geliştirme Kiti‘dir. Bir benzer özellikteki ürünü Google’ın Sürücüsüz Arabası’nın tepesinde görmemiz mümkündür.

Direnc.net stoklarında RPLIDAR yeni nesil lazer tarayıcıların;

Versiyonları bulunmaktadır.

Biz bu yazımızda RPLIDAR A2M6 – 360 Derece Lazer Tarayıcı Geliştirme Seti’ni inceleyelim.

Doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması durumunda her türlü iç ve dış ortamda mükemmel performans sergileyen bu ürün, her türlü servis robotları için ideal bir geliştirme kitidir. Yer değiştirme, yön belirleme, harita oluşturma ve nesne veya ortam modelleme amaçlı projelerde kullanabileceğiniz kesin sonuç veren bu ürün, minimal boyutlarıyla kolay taşınabilir ve oldukça kullanışlıdır.

RPLIDAR A2, bir lazer tarama çekirdeği ve çekirdeğin yüksek hızda dönmesini sağlayan mekanik aksamdan oluşur. Ürün çalışmaya başladığında lazer saat yönünde dönmeye ve taramaya başlar. Cihazın ara yüzü ile Start-Stop ve PWM üzerinden Lazer Dönme Hızı kontrolleri yapılabilir. Cihaz, dönüş hızı algılayıcısı ve bağlantı aparatları ile birlikte gelir.

Kurulumu ve çalıştırması oldukça kolaydır. Lazer çekirdeği ve motor sistemi için DC 5V‘a ihtiyaç duyar. Standart XH2.54-5P erkek soket kullanır. Bunların yanında, Ölçüm mesafesi yaklaşık 0.2m 18m arasındadır. 360 derece tarama açısına sahiptir.

Ağırlığı 482g olan bu Kit’in Mesafe Çözünürlüğü ise <0.5mm (0.15 – 1.5 metre) Açısal Çözünürlük en az 0.9 derece olmalıdır. 0.25 milisaniyede bir örnekleme yapar. Örnek frekansı >= 4000HzTarama Hızı 10Hz ve Dönüş Hızı ise 600Rpm‘dir.

Youtube kanalımızda söz konusu ürüne ilişkin videomuz şöyle:

RPLIDAR ürünleri için gerekli tüm dosya ve datasheet bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Likes:
0 0
Views:
1231
Article Categories:
GenelÜrünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir