pH Sensörü Nedir? Çalışma Prensibi

pH ölçümü için en önemli araçlardan biri olan pH sensörlerine ilişkin oluşturduğumuz bu içerikte öncelikle pH kavramına değinecek, ardından pH sensörünü detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

pH Nedir?

Genellikle standart pH aralığı, 0-14 aralığında bir değerle temsil edilir. Bir maddenin pH değeri 7 olduğunda, bu nötr olarak kabul edilir. 7’nin üzerindeki pH değerleri daha yüksek alkaliliği (bazik) temsil ederken, pH değeri 7’nin altında olan maddeler daha asidik olarak kabul edilir.

ph sensorü maddeler ph değeri

Örneğin, diş macunu genellikle 8-9 pH değerine sahiptir. İnsan midesindeki asidin pH değeri ise 2’dir.

pH Sensörü Nedir?

pH sensörleri su kalitesini izlemede yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sensörler, su ve diğer çözeltilerdeki bazikliği veya asitliği ölçer. pH sensörleri, atık su veya üretim tesislerinde meydana gelen ürün ve süreçlerin güvenliğini ve kalitesini sağlayabilmede büyük kolaylıklar sunar. Örneğin, bir su arıtma tesisinin pH’ı çok yüksek veya çok düşük olması durumunda, su zararlı olabilir.

Standart atık su arıtma tesislerinde pH’ın 6,5 ila 8,5 olduğu nötr aralıkta kabul edilir. Söz konusu pH değerlerinin üstünde veya altında bir değer okunduğunda, pH sensörü uyarı verecektir.

pH Sensörünün Çalışma Prensibi

pH sensörleri iki elektrot arasındaki voltaj değerini ölçer ve bu sonucu ona karşılık gelen pH değerine dönüştürür. pH değerine karşılık gelen voltaj değerinin doğru olması büyük önem taşır. Yapılması gereken bu doğrulamaya kalibrasyon ayarı denir. Kalibrasyonu sağlanmış pH sensörü, ölçtüğü pH değerleri ile oluşturmak istediğimiz sistemin sorunsuz çalışmasını sağlar.

ph sensörleri

pH sensöründe ölçümün doğruluğunu sağlamak için her kullanımdan önce pH’ı bilinen çözeltilerle kalibre test edilir. Bir çözeltinin pH’ını ölçmek için elektrotlar, test çözeltilerine daldırılan ve test çözeltisindeki hidrojen iyonlarının cam elektrot üzerindeki ampulün yüzeyindeki iyonlarla dengelenmesi için yeterince uzun süreli tutulan problar olarak kullanılır. Böylece kararlı bir pH ölçümü sağlanmış olur.

Direnc.net stokların yer alan pH sensörlerine buradan erişebilirsiniz.

Likes:
2 1
Views:
1358
Article Categories:
Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir