Arduino Klon ve Orjinal Farkı Nelerdir?

Arduino Klon ve Orjinal Farkı

Arduino Klon ve Orjinal Farkı tam olarak nedir? Klon Arduino Modelleri genellikle uzak doğu ülkelerinde (özellikle Çin) üretilen elektronik devrelerdir. Orjinal ürünlerde tercih edilen elektronik komponentlerin maliyeti çok artıran bazı çeşitlerinde daha uygun maliyetli markalar tercih edilir.

Arduino açık kaynak kodlu bir proje olduğu için birebir üretilebildiği gibi bazı değişiklikler ve geliştirmelere de açıktır. Arduino Uno CH340‘ta bu şekilde ortaya çıkmıştır.

 

Klon Arduino Nedir?

Arduino firması, Orjinal Arduino Modellerinin Şema ve Kodlarını Açık Kaynak olarak paylaşmaktadır. Böylece Arduino’nun birebir orjinal üreticisinden bağımsız olarak üretilmesi mümkün olur. Arduino bu tavrıyla elektronik teknolojisinin yaygınlaşmasına katkı sağlamakla birlikte, Klon Arduino(Yan Sanayi) üretimini dolaylı yoldan teşvik etmektedir. Bu durum ise daha ekonomik çözümlere imkan sağlar ve çok daha geniş bir kitlenin alım gücüne hitap eder.

 

Neden Klon Arduino Fiyatları Daha Ucuz?

Klon Arduino Fiyatlarının daha uygun olması ağırlıklı olarak serial dönüştürücüden kaynaklanmaktadır. Orjinal Arduino’da USB Serial dönüştürücü Atmega 16U2′dir. Klon modellerinde ise CH340 Serial Dönüştürücü kullanılmıştır. CH340 dönüştürücüsü Atmega 16U2’den çok daha uygun maliyetli olduğu için sadece bu komponentin değişmesi bile fiyata çok etki etmektedir.

Peki USB Serial Dönüştürücü Nedir?

USB ile Arduino’nun programlanabilir mikrodenetleyicisi(CH340 veya Atmega16U2) arasındaki haberleşmeyi sağlayan dönüştürücüdür.

Kullanıcılar açısından CH340 Dönüştürücülü Klon Arduino kullanmakla Orjinal Arduino Kullanmak arasında temelde hiç bir fark yoktur. Sadece Klon için CH340 sürücüsünün kurulması ve tanıtılması gerekir.

Arduino Uno R3, Arduino’nun, Uno modeli için yaptığı 3. revizyonu temsil etmektedir. Arduino SMD (Sufrace Mounted) ile Arduino Uno Dip (Through-Hole) arasındaki fark DIP türünün değiştirilebilir olmasıdır.

arduino-uno-smd-vs-arduino-uno-dip-farki

Arduino Uno SMD vs Arduino Uno DIP

Klon Arduino Uno R3 Dip modelinde Atmega328p Dip Mikrodenetleyici kullanılmıştır. Dip kılıf bir mikrodenetleyici kullanılmasının avantajı mikrodenetleyicimizde herhangi bir sorun olması durumunda yenisini alıp devreye monte etmemizi ayrıca istediğimizde program yazıp kullandığımız Atmega328p’yi kendi yaptığımız DIY (do it yourself) projelerimizde kullanma imkanı sunar.

 

Arduino Klon mu Orjinal mi?

Herhangi bir Arduino modelinin Orjinal veya Klon olduğunu nasıl anlarız? Günümüz koşullarında Klon Arduino’lar görsel açıdan da Orjinaline oldukça yakındır. Hatta bazı Klon Arduino’ların arkasında Made in ITALY yazısı da mevcuttur.

Ancak hala Klon Arduino’lar mavi PCB ile gelmekte ve en ayırt edici özellik CH340 Sürücüsü kurulu olmadan çalıştırılamamasıdır.

orjinal-arduino-uno-klon-arduino-uno-arasindaki-fark

Orjinal Arduino’daki Pin girişleri tek parça header şeklinde ve daha kaliteli bir görünüme sahiptir. Ayrıca board haricinde de pin işlevleri header üzerinde yer almaktadır.

Arduino Klon ve Orjinal Farkı – Klon ve Orjinal arasındaki farklar şimdilik bu şekilde olmakla birlikte Klon üretiminin kalitesi de gitgide artmaktadır. İlerleyen zamanlarda bu soru daha çok içeriğe ihtiyaç duyacaktır. 🙂

Kolaylık olsun diye bazı kısa yollar ekledik: 🙂

Direnc.net Blog sayfamızda sürekli olarak yeni içerikler paylaşmaya devam edeceğiz. Lütfen sormak istediğiniz soruları yorum olarak bize gönderin!

Likes:
15 4
Views:
12692
Article Categories:
ArduinoEğitim

All Comments

 • Benim Arduino UNO’mun headerları birleşik de baskılı da değil ama CH340 sürücüsüne ihtiyaç duymadan Arduino UNO diye bilgisayarda gözüküyor.
  Made in Italy ve Arduino UNO diye de yazıyor.
  Arduinom orijinal mi klon mu?

  Batuhan 22:25 Cevapla
  • Arduinonuz klon ancak usb to serial dönüştürücüsü ch340 değil Atmega 16U2 sanırsam. Bütün klonlar ch340 değil ,üzerindeki Atmega328 mikroişlemciyi smd olarak barındıranlar arasında 16U2 usb to serial dönüştürücüsü olanı da görmedim belk vardır. Sonuç olarak eğer UNO’nuzdaki mikroişlemci DIP ise muhtemelen usb to serial dönüştürücünüz de 16U2 olduğu için ch340 sürücüsüne ihtiyaç duymadınız. Yani elinizdeki UNO diğer klonlara göre daha orjinale yakın ve daha sağlam komponentler içeriyor olmalı.

   Ahmed Göktuğ Aydın 16:23 Cevapla
  • o gerçek değil fakat birebir aynı parçalar ve aynı yazılım birleştirilmiş halidir herhangi bir sıkıntı çıkarmaz iyi ahiretler dilerim 😀

   muhammed 18:18 Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir