Alüminyum Soğutucu Nedir? Neden Kullanılır?

Bu yazımızda, çalışırken ısı ortaya çıkaran elektronik sistemlerin bir çoğunda bulunan devrelerin en önemli mekanik bileşeni olan Alüminyum Soğutucuları ele alacağız.

Alüminyum Soğutucu Nedir?

Alüminyum soğutucular, ısı üretimini yönetmek ve elektronik sistemlerin aşırı ısınmasını önlemek amacıyla ısıya sebep olan elektronik devre bileşenleriyle birlikte kullanılan bir parçadır. Soğutucular özellikle bilgisayarlarda bulunan merkezi işlem ünitesi (CPU) için olmazsa olmaz mekanik bir parçadır.

Alüminyum soğutucu

Soğutucular Neden Kullanılır?

Çok farklı ebatlarda soğutucu tipleri bulunmaktadır. Bir soğutucu, yapısını oluşturan malzemenin niteliği sayesinde, bağlı olduğu bir elektrikli cihazda ısıyı azaltmaya yardımcı olur. Alüminyum soğutucu, mevcut en yaygın soğutucu tiplerinden biridir. Ancak genellikle alüminyum soğutucu farklı metallerle alaşım oluşturulmuştur. Yani soğutucuda saf alüminyum kullanılmamaktadır.

Direnc.net stoklarından Alüminyum Soğutuculara buradan ulaşabilirsiniz.

Soğutucuların çalışma prensibi oldukça basittir. Soğutucu, soğutulması gereken elektronik bileşen ile temas haldedir. Temas halinde olan yüzey genellikle olabildiğince geniş tutulmaya çalışılır. Söz konusu temas bir vida veya perçinleme ile gerçekleştirilir. Böylece arada bir boşluk veya temassızlığın önüne geçilir. Maksimum seviyede temas, elektronik bileşenin ortaya çıkan ısısını soğutucuya aktarımını da maksimum seviyeye çıkarır. Böylece verimli bir soğutma işlemi gerçekleşmiş olur. Bazı durumlarda elektronik bileşen veya cihaz ile soğutucu arasına termal macun sürülür. Burada amaç ısı transferini optimum seviyelere ulaştırmaktır.

Soğutucularda Neden Alüminyum Tercih Edilir?

Soğutucular birçok farklı malzemeler kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Malzeme seçimi yapılırken, genel olarak ısı ve enerjiyi ne kadar iyi iletebildiklerine bakılır. Alüminyum soğutucular, en yaygın ve en ucuz soğutucu türlerinden biridir.

alüminyum soğutucu

Alüminyum soğutucu yerine kullanılabilecek çeşitli alternatifler de vardır. Örneğin bakır, alüminyumdan daha iyi bir iletkenidir. Yani bakır soğutucular alüminyum soğutuculardan daha başarılı şekilde ısı transferi sağlayarak soğutma işlemini gerçekleştirebilir. Ancak bakır daha ağır, daha pahalı olduğundan ötürü tercih edilmemektedir.

Likes:
3 0
Views:
2116
Article Categories:
Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir