Hantek DSO2C15 2 Kanal 150MHz 1GS/s Dijital Osiloskop

Bu yazımızda fiyat ve kalite performansı nedeniyle çokça talep gören Hantek DSO2C15 Dijital Osiloskop ürününü tanıtacağız. 2 kanallı ve 150 MHz bant genişliğine sahip bu ürünün detaylarına geçmeden önce kısaca osiloskopun ne olduğunu ve ne işe yaradığını hatırlayalım.

Osiloskop Nedir?

Osiloskoplar, bilindiği üzere elektrik geriliminde zamana bağlı olan değişimleri görüntüleyen bir ölçüm cihazıdır. Voltmetrelerin eksik kaldığı bazı ölçümlerde, osiloskoplar büyük öneme sahiptir. Yani voltmetreler ile sadece bir devredeki gerilimin yönünü ve büyüklüğünü tespit edebiliyor iken, osiloskoplar ile ise gerilimin zamana bağlı olarak değişimini detaylı bir şekilde görüntüleyebiliyoruz.

Hantek DSO2C15 Dijital Osiloskop Cihazı

Şimdi Hantek DSO2C15 Dijital Osiloskop cihazının, özelliklerine odaklanarak kullanımına değinelim. Osiloskopların ön yüzünde yer alan ekranda zamana bağlı olarak gerilim değişimi, iki eksenli bir grafik olarak gösterilmektedir. Böylece kullanıcının yapacağı analiz daha kolay ve anlaşılır şekilde tespit edilebilmektedir.

Hantek DSO2C15 2 Kanal Dijital Osiloskop 150MHz 1GS/s

Osiloskop ekranında oluşan görüntünün dikey (y) ekseni, ölçülen sinyalin şiddetini veya genliğini gösterirken, yatay eksende ise zaman gösterilmektedir. Ürünle birlikte gelen diğer parçalar şöyle:

  • 1 x Hantek DSO2C15 Osiloskop
  • 2x BNC klipsi kablo
  • 1 x Güç kablosu
  • 1 x Kullanım Klavuzu (İngilizce)
  • 1 x USB kablosu

Hantek DSO2C15 2 Kanal Dijital Osiloskop 150MHz 1GS/s Seti

Hantek DSO2C15 Dijital Osiloskopun 150 Mhz bant genişliğine sahip olduğunu daha önce söylemiştik. Bu 150Mhz’e kadar olan frekansları izleyebileceğimiz anlamına geliyor. Osiloskopun saniyedeki örnekleme sayısı 1GSa (Giga Sample)’dır. Bu değerin yüksek olması, sinyallerin daha net şekilde işlenebileceği anlamına gelir.

2 kanallı olan Hantek DSO2C15 Dijital Osiloskopu ile iki farklı sinyali ayrı ayrı ölçebilir, osiloskop ekranından bir kıyasa sokabiliriz. Osiloskop üzerindeki 2 BNC konnektöre, kanalların prop bağlantıları sağlanır. Ön yüzde yer alan USB portu sayesinde yapılan ölçümleri bir flash belleğe kaydedebiliyoruz. Ayrıca osiloskop için gerekli olabilecek bir firmware güncellemesi yapılabilir.

Osiloskopun ön yüzünde Gerilim-Zaman çözünürlüğünü ayarlamak için tuş takımları bulunmaktadır. Sol en alt kısımda osiloskopun power butonu bulunmaktadır. Ekranın hemen sağ tarafında fonksiyon butonları bulunmaktadır. Sağ en üst kısımda run-stop butonu ile ölçüm yapmaya başlarken veya durdururken bu butonu kullanıyoruz. Auto-set butonu ise ekrandaki sinyali daha iyi bir şekilde konumlandırma yapar. Osiloskopun sağ alt köşesinde 2 farklı çıkıntı bulunmaktadır. Bunlardan biri toprak bağlantısı, diğeri ise kare dalga jeneratörüdür. Kare dalga sinyal çıkışı için bu çıkıntı kullanılır.

Osiloskopun arkasından güç kablosunu takarak power tuşuna basıldığında cihaz çalışacaktır. Osiloskop arkasında yer alan usb portu yardımıyla elde ettiğiniz verileri bilgisayar üzerinden takip sağlayabiliriz. Cihaz açıldıktan sonra ekranda marka ismi ekranda belirir. Ardından 2 kanala ait 2 farklı renkte sinyal görülür. Bu durum, 2 kanalın da aktif olduğunu ifade ediyor. Kanal butonlara basarak kanalları aktif veya pasif konuma getirebiliriz. Kutudan çıkan propla kanallardan birinin BNC konnektörüne takıp bu kanaldan sinyal analizi yapabiliriz.

BNC konnetörü birinci kanala taktığımızda ikinci kanalın sinyal görüntüsünü görmek istemiyorsak pasif edebiliriz. Öte yandan taktığımız probu hem kanca hem de iğne olarak kullanabiliriz. Bu arada krokodilli uç ise ground yani toprak bağlantısıdır. Prop üzerinde 1X ve 10X gibi iki farklı konum bulunmaktadır. Bu 1X ve 10X ifadelerinin kullanılmasının sebebi ise ölçüm yapılacak gerilim değerinin osiloskopa zarar vermemesi ve gerilimin ekrandaki uygun ölçüm aralığının daha kolay yakalanmasıdır. Prop üzerinde osiloskobun band genişliği olan 150 Mhz değerini, prop üzerinde görebilmemiz yeterlidir.

Ölçümü yapılan bir sinyalde bir parazitlenme görüldüğünde, kutudan çıkan tornavida aparatı yardımıyla prop üzerinde ayar yaparak paraziti ortadan kaldırarak kalibrasyonu sağlayabiliriz. Osiloskop ilk kez kullanıldığında kalibrasyon işlemi yapmakta fayda var.

Ürünü direnc.net sitesinden burayı tıklayarak temin edebilirsiniz. Ürüne ilişkin detaylı bilgilere ürün ile birlikte gelen kullanım kılavuzuna bakarak ulaşabilirsiniz.

Likes:
1 1
Views:
720
Article Categories:
Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir