Gerçek Zamanlı Saat (RTC) Entegreleri

RTC’ler, elektronik sistemlerde mevcut zamanı takip eden ve doğru zamanı koruyan, genellikle bir entegre olarak üretilen elektronik cihazlardır.

RTC Nedir?

Açılımı ‘Real Time Clock’ yani Gerçek Zamanlı Saat olan RTC’ler, temelde pille çalışan ve ana güç kaynağı kesildiğinde bile geçerli saati koruyan bir saat gibidir.

rtc entegre

Kullanımının en iyi örneklerinden biri bir bilgisayar anakartıdır. Bu RTC entegresi sayesinde bilgisayarımız kapatılıp tekrar açıldıktan sonra bile doğru zamanı korur.

RTC’lerin Kullanım Alanları

RTC’ler neredeyse tüm bilgi-eğlence sistemlerinde, otomotiv sistemlerinde, ev ölçümlerinde, tüketici elektroniğinde ve saat işlevselliği gerektiren endüstriyel elektronik cihazlarda bulunur.

Ancak firmalar, çeşitli uygulamalar için elektronik cihazların minyatürleştirilmesine odaklanıyor. Bu nedenle, küçük ve kompakt RTC modülleri, geniş bir ürün yelpazesinde yaygın bir uygulama kazanmaktadır. Bu trend, tıbbi monitörler ve taşınabilir terminaller için de büyük önem taşıyor.

Son Teknonloji RTC’ler

Ultra düşük güçlü cihazların geliştirilmesi için, RTC cihazlarındaki boyut ve bağlantı gereksinimlerinin dinamiklerini tam olarak anlamak için birçok araştırma çalışması sürmektedir. Bu tür cihazlar, Nesnelerin İnterneti ( IoT ) ve giyilebilir ürünler sektöründe devrim niteliğinde bir gelişme ortaya koydu. Örneğin, yakın zamanda Seiko Epson Corporation , düşük akım tüketimine sahip iki yeni küçük RTC modülünü ( RX8111CE ve RX4111CE) piyasaya sürdü. Micro Crystal tarafından geliştirilen RV-8803-C7 RTC çipi, gömülü 32.768 kHz kristale sahip, yüksek hassasiyetli, ultra düşük güçlü bir cihazdır.

Zaman parametresini kapsayan elektronik projelerinizde RTC entegre veya modüllerini kullanmanız için gerekli ürünlere direnc.net sitesinden burayı tıklayarak erişebilirsiniz.

 

Likes:
3 0
Views:
1646
Article Categories:
Güncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir