AC Motor Hız Kontrol Cihazı 400W Güç AC 220V

Bu yazımızda direnc.net stoklarında yer alan ve çokça talep gören bir ürün olan 220Vac 400W AC Motor Hız Kontrol Cihazı‘nı inceleyeceğiz.

Elektrik motorlarını kabaca sınıflandırdığımızda Alternatif Akım Motorları ve Doğru Akım Motorları olmak üzere 2’ye ayırabiliriz. Biz bu yazımızda 220Vac 400W AC Motor Hız Kontrol Cihazı‘nı inceleyeceğimizden AC motor tiplerine kısaca değineceğiz.

AC motor, alternatif akım (AC) kullanılarak sürülen bir elektrik motorudur. Rotor ve Stator olmak üzere iki temel kısımdan oluşur. Stator, makinenin sabit kısmı ve makinenin çalışması için gerekli olan manyeto-motor kuvveti oluşturur. Rotor ise hareket eden kısım ve statorda oluşan manyeto-motor kuvvetinden etkilenerek manyetik enerjiyi mekaniksel enerjiye dönüştürür. AC motorların bazı öneli kısımları aşağıda yer alan görselde belirtildiği gibidir:

Öte yandan AC motorlar senkron ve asenkron (ya da indüksiyon ) makineler olmak üzere iki çeşittir. Senkron motorlar statora verilen akımla aynı frekansta çalışırken, asenkron motorlar indüksiyon akımı (mıknatıs yardımı ile manyetik alan oluşturularak ortaya çıkan akım) ile çalıştıkları için verilen akımla aynı frekansta çıkmazlar.

AC motorlar genellikle üç fazlı elektrik sistemiyle çalışırlar. Fakat bazı özel uygulamalar için tek fazlı motorlar da bulunmaktadır. Hızlı ve kolay bir konumlanma avantajı sunan AC motorlar, hareket kontrolü gerektiren uygulamalarda esneklik sunar.

220Vac 400W AC Motor Hız Kontrol Cihazı 400W AC220V 50/60 HZ ac motorlar için uygundur.

Hız düzenleme aralığı 90-1400 r/dk, 50 HZ ve 90-1700 r/dk, 60 HZ şeklindedir. Ambalaj, baskı, gıda, elektronik, enstrümantasyon, tıbbi ekipman, giyim sanayi üretim hattı için uygundur. Küçük boyutu ve yüksek hassasiyet ile geniş hız kontrol aralığına sahiptir.

Uyarı: Motoru tam hızda çalıştırmamanızı öneririz. Hızı kademeli olarak arttırmalısınız. Aksi durumda kontrol cihazının sigortası hasar görebilir.

Bağlantı Bilgileri

Cihazda bulunan ucunda beyaz tunik konnektör bulunan kablo, motoru belli bir sisteme entegre etmek için kullanılmaktadır.

Ancak kutunun tam arkasında yer alan klemensten bağlantı sağlamanız daha kolay ve sağlıklı olacaktır. Cihazın arka kısmında bulunan klemens üzerindeki; 2 adet AC bağlantılarına şebekeden gelen faz kablolarını bağlayacaksınız.

FG bağlantısına da şebekenin toprak kablosunu bağlıyorsunuz. Saat yönünde bir dönüş için CW-COM kısa devre bağlantısını sağlayınız. Saat yönünün tersi bir dönüş için ise CWW-COM kısa devre bağlantısını sağlayınız.

Diğer yandan; Sarı – COM, Mavi – CW, Beyaz – CCW, Kırmızı – AC, Siyah – AC, Yeşil – FG şeklindedir.

Likes:
7 2
Views:
1501
Article Categories:
Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir