TS01 Temassız IR (Kızılötesi) Sıcaklık Sensörü

Kızılötesi Termometre Nedir?

Bu yazımızda temas olmaksızın bir objenin sıcaklık değerini ölçme imkanı sunan bir ürün üzerinde duracağız. Nesnelerin sıcaklığını temas olmadan, uzaktan ve hızlı bir şekilde ölçebilen cihazlara Kızılötesi Termometre bu işlevi gören sensörlere ise Temassız IR (Kızılötesi) Sıcaklık Sensörü denilmektedir. Kızılötesi Termometre‘ler endüstriyel uygulamalarda sıkça yer aldığı gibi ev kullanıcıları tarafından da kullanılmaktadır.

Kızılötesi Termometrelerin Çalışma Prensibi

Peki temas olmadan kızılötesi teknolojisi ile sıcaklık bilgisini nasıl bilebiliyoruz? Şöyle ki; Mutlak sıfır sıcaklıkta (-273°C) olmayan her nesnenin içinde hareket eden atomlar bulunmaktadır. Bu atomların hareket hızı, nesnenin sıcaklığı ile alakalıdır. Sıcaklık ne kadar fazla ise, moleküller o kadar hızlı hareket halindedir. Hareket eden moleküller, kızılötesi radyasyon formunda enerji yayarlar. İşte Kızılötesi termometreler, objelerden yayılan kızılötesi ışığı toplar ve enerji miktarına göre sıcaklığını öngörür yani tahmin eder. Ölçüm değeri, saniyesinde ekran üzerinde gösterilir.

Kızılötesi termometreler önemli kolaylıklar sunmaktadır. Genellikle çok yüksek sıcaklıklardaki ekipmanları tespit etmekte, elektrik devrelerini incelemekte, arızanın kaynağını bulmak ve ısıtma-soğutma sistemlerini test etmekte kullanılmaktadır. Kızılötesi termometre, sıcaklığı ölçülecek nesneye doğru yöneltilir. Üzerinde yer alan tuşa basılarak ölçüm işlemi gerçekleştirilir. Kızılötesi termometreler doğru kullanılmaması durumunda yanlış ve yanıltıcı ölçümler verebilir. En doğru sonuçlar elde etmek için ölçüm mesafesi ve yüzeyin parlaklığına dikkat edilmelidir.

Direnc.net stoklarında yer alan TS01 Temassız IR Sıcaklık Sensörü’nün bazı teknik özellikleri şöyle:

Besleme Gerilimi: 7.5 ~ 36V DC
Çalışma Akımı: 20mA
Sinyal çıkışı: 4 ~ 20mA
Çalışma Sıcaklığı: -40 ℃ ~ 85 ℃
Ölçüm Sıcaklığı: -70 ℃ ~ 380 ℃
Doğruluk: ±0.5 ℃ ~ ± 4 ℃
Prob Çapı: 15,4 mm / 0,61”
Prob Uzunluğu: 78 mm / 3.07”
Kablo Uzunluğu: 1.5m / 59.06”

TS01 Temassız IR (Kızılötesi) Sıcaklık Sensörü Kullanımı

TS01 Temassız IR (Kızılötesi) Sıcaklık Sensörü’nün kullanımı için gerekli ekipmanlar şöyledir: (Ürünlere tıklayarak direnc.net’ten temin edebilirsiniz)

Yukarıdaki ürünlerin temin edilmesi ile birlikte, Arduino Uno Anakartına gerekli yazılımın yüklenilmesi için, Arduino IDE’sini indirmeniz gerekmektedir. Ardından gerekli bağlantılar sağlanmalıdır. Bağlantı şeması şöyle:

Arduino’ya IDE aracılığıyla şu kodları yazıyoruz:

void setup() {
Serial.begin(115200);
}

void loop() {
unsigned int ADC_Value = analogRead(A3);
float i=(double)ADC_Value/(204.8*0.12);
float j=(i-4)/16*450-70;
Serial.print(i);
Serial.print("mA, ");//Akım Değeri
Serial.print(j);
Serial.println("\u2103");//Sıcaklık Değeri
delay(100);
}

Arduino kartına yukarıdaki kodlar atıldıktan sonra, TS01 Kızılötesi Sıcaklık Sensörü‘nün okuduğu değerler Arduino IDE COM penceresine düşecektir.

Likes:
0 0
Views:
1413
Article Categories:
Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir