W1209 Dijital Termostat

Sıcaklık değerine göre bazı kontrolleri sağlamamıza imkan sunan W1209 Dijital Termostat ürününü bu yazımızda detaylı şekilde inceleyeceğiz.
Direnc.net stoklarında yer alan ve Şeffaf kutusu ile birlikte gelen W1209 Dijital Termostat ürünü, gündelik hayatınızda ve projelerinizde sıcaklığa bağlı birçok uygulamada önemli kolaylıklar sunacak şekilde üretilmiştir.
W1209 Dijital Termostatın Yapısı ve Kullanımı
W1209 Dijital Termostat, yapısında bulunan röle ile belirlediğiniz sıcaklığa bağlı olarak kontroller sağlayabilirsiniz. Ayrıca yapısında sıcaklık sensörü işlevi gören 1 adet NTC su geçirmez prop, 3 haneli seven segment display ekran ve ayarları sağlamamızı gerçekleştiren 3 adet tach buton bulunmaktadır. Dijital Termostat’u 12 Vdc bir güç kaynağı ile besleyebilirsiniz. Çalışma sırasında çektiği akım 65mA olması sebebiyle 12 Volt 0.5 Amper değerlerindeki bir adaptör işimizi fazlasıyla görecektir. Dijital Termostat’ın devre kartı üzerinde yer alan yeşil klemens ile güç bağlantıları ve röle bağlantılarını sağlıyoruz. Bağlantı bilgileri şöyle;
  • 12V—> Güç kaynağının (+) kutbu
  • GND—> Güç kaynağının (-) kutbu
  • K0 ve K1 —> Röle Bağlantıları
W1209 Dijital Termostat
Şimdi 3 adet tach buton ve Seven Segment Display ekranı yardımıyla W1209 Dijital Termostatı’nın ayarlama fonksiyonlarını tek tek inceleyelim. Öncelikle termostatı resetleme işleminin basıl yapıldığına bakalım. SET butonuna birkaç saniye basılı tutarak bu işlemi gerçekleştiriyoruz. (+) ve (-) butonlarına aynı anda basılı tutarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
SET butonuna art arda bastığımızda ekranda P0, P1, P2, P3, P4, P5 ve P6 fonksiyonlarına ulaşabilirsiniz. Ardından geldiğiniz fonksiyonu + ve – butonlarıyla gerekli değişikliği sağlayabiliyoruz.
  • P0 —> Bu fonksiyonda röleyi “Normal Açık” veya “Normalde Kapalı” konumlarda kullanma ayarını yapıyoruz. Görüldüğü üzere C ve H harfleri gözükmektedir. Bunların anlamı; (GÖRSEL Normalde Açık Röle ve Normalde Kapalı Röle GÖRSELİ) C – Cool – Normalde Açık röle tetiklenince kontak kapanır. H – Heat – Normalde Kapalı röle tetiklenince kontak açılır. Devre karındaki LED yanar.
  • P1 –> Bağımlı Gecikme Ayarıdır. Örneğin sıcaklık belirlediğimiz değerin üstünde ve röle tetiklendi. Sonrasında sıcaklık düşmesi durumunda kaç derecelik bir değişimden sonra tetiklenmenin gerçekleşmesini istiyorsak o sıcaklık değerini burada giriyoruz.
  • P2 –> Üst Sıcaklık Limit ayarı yapılır.
  • P3 –> Alt Sıcaklık Limit ayarı yapılır.
  • P4 –> Kalibrasyon ayarını yaptığımız kısımdır. Ekranda gösterilen sıcaklık değerini, baz alınan başka bir termometreye göre buradan eşitleyebiliriz. Böylece kalibrasyon ayarı gerçekleşmiş olur.
  • P5 –> Gecikme Tepkisi için süre/zamanlama ayarlama işlevi görür.
  • P6 –> W1209 Dijital Termostat’ın aşırı ısınma koruması ayarının yapıldığı yerdir. Cihaz aşırı ısındığında kapanmasını istiyorsanız, buradan gerekli ayarlamayı yapabilirsiniz. “ON” veya “OFF” moduna getirilerek yapılır.
W1209 Dijital Termostat İle Bir Uygulama
Şimdi dilerseniz bir uygulama gerçekleştirelim. Termostatı 27 C’ye ayarlayalım ve bu sıcaklığın üzerine çıkıldığında röle “Normalde Açık” konumundan kapalı konumuna tetiklenecek şekilde ayarlayalım. Bağımlı gecikme sıcaklığını 2 C yapalım ve gecikme zamanlama ayarını da 5 saniye yapalım. NTC sensöründe sıcaklık değeri röleyi tetikleme aşamasına geldiğinde aktif duruma geçen soğutma motoru sıcaklık değerini düşürerek, ortam sıcaklığını yeniden olması istenen değere düşürerek kapanacaktır. Söz konusu uygulamada kullanılacak ürünlere direnc.net stoklarından erişebilirsiniz.
Uygulamayı ve ürüne ilişkin tüm detayı Youtube kanalımızda yer alan aşağıdaki videomuzdan izleyebilirsiniz:
W1209 Dijital Termostatı ile su geçirmez ve dayanıklı sıcaklık sensörü yardımıyla akvaryum, kuluçka, buzdolabı termostatı ve civciv gelişim kafesi gibi sert koşullarda çalışması gereken projelerde kullanabilirsiniz. Söz konusu ürünü buradan tedarik edebilirsiniz.
Likes:
3 1
Views:
8329
Article Categories:
Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir