Termal Macun Nedir? Nasıl Kullanılır?

Mekanik cihazlarda olduğu gibi elektronik cihazlarda da belli periyotlarda bakım gerekmektedir. Cihazların arızalanmasını önlemek veya performansında kayıp yaşamamak için, bazı rutin bakımlar hayati öneme sahiptir. Bu durum bilgisayarlar için de geçerlidir. Bilgisayarlarda özellikle performans konusunda yaşanan sorunların en başında termal macunun bitmesi veya işlevini yitirmesi gelir. Peki termal macun nedir, nasıl kullanılır? Bu yazımızda bu konuya açıklık getireceğiz.

Termal Macun Nedir?

Elektronik cihazlarda işlemciler donanımın en önemli parçalarından biridir. İşlemciler, belirli bir performansın üstüne çıkmaları durumunda sıcaklığı artar. Bu sebeple bilgisayarların verimli çalışabilmesi veya zarar görmemesi için bu sıcaklığı düşürmek gerekmektedir. İşte termal macunlar bu noktada büyük öneme sahipler. Termal macun, işlemci ve işlemci soğutucusu arasına sürülerek ısı iletimini yani ısı alışverişini gerçekleştiriyor. Böylece işlemcinin fazla ısınmasını önlemiş oluyor.

termal macun

Yüksek sıcaklık, işlemcinin yanmasına sebep olur. Yanan işlemci işlevini yitirdiğinden bilgisayar arızalanmış olacaktır. Elektronik kartlara dikkatlice bakıldığında, bir çok soğutma işlevi gören aparatlar görebilmemiz mümkün. Bu da sıcaklığın elektronik için en büyük handikaplardan biri olduğunu ortaya koymaktadır.

Termal Macun Nasıl Kullanılır?

  1. Bilgisayarların işlemcisine termal macun sürmek oldukça kolay bir işlemdir. Yapılması gereken tek şey termal macunun, işlemcinin üzerine sürülmesidir. Ancak termal macun sürme işlemini gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.
  2. Öncelikle işlemcinin soğutucusunu çıkararak, işlemci üzerindeki eski termal macunu temizlemeliyiz. Eski termal macun tamamen işlemci üzerinden temizlendikten sonra, yeni termal macunu işlemcinin yüzeyine sürmeliyiz.
  3. Termal macunu işlemcinin yüzeyine yayarak sürerken, ne işlevini gerçeleştiremeyecek kadar az, ne de yüzeyden taşıp elektronik karta taşacak kadar çok sürmemeliyiz. Elektronik karta bulaşan termal macun bilgisayarınızda bir arızaya sebep olabilir.
  4. İşlemciye termal macunu sürerken bir fırça veya aparat vasıtasıyla yapmanızda fayda var. Termal macunu belirtilen şekilde işlemciye sürdükten sonra, işlemcinin ızgarasını takabilirsiniz. Izgarayı takma işlemini tek hamlede gerçekleştirmeye dikkat etmeliyiz.  Aksi durumda işlemci üzerine sürülen termal macun dağılabilir. Son olarak anakart üzerindeki gerekli vidaları yerlerine takarak bakımı sonlandırmış oluruz.

termal macun

Bilgisayarlarda ideal performansı yakalamak için işlemcide oluşan ısıyı optiumum seviyede soğutucuya aktarmak çok önemlidir. Bu işlevi gerçekleştirmek için kullanılan termal macunlara Direnc.net stoklarından ulaşabilmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Likes:
1 3
Views:
6079
Article Categories:
Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir