ADS1013D 100MHz 2 Kanal 1GSa/s Dijital Dokunmatik Tablet Osiloskop

Bu yazımızda elektronik atölyelerinin olmazsa olmazı olan osiloskop cihazlarına değineceğiz. Sonrasında ise taşınabilir ve son derece kullanıcı dostu olan ADS1013D 100MHz 2 Kanal 1GSa/s Dijital Dokunmatik Tablet Osiloskop ürününü detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Osiloskop Nedir?

Normal şartlarda elektrik gerilimini ölçmek için voltmetre kullanıyorduk. Ancak Voltmetre, bize sadece devredeki gerilimin büyüklüğünü ve yönünü gösterebiliyor. Osiloskoplar ise gerilimin zamana bağlı olarak değişimlerini görebilmemizi sağlayan bir ölçüm cihazıdır. Osiloskoplar zamana bağlı olarak gerilim değişimini iki eksenli bir grafik olarak gösterir. Bu şekilde kullanıcının yapacağı analiz çok daha kolay ve anlaşılır olacaktır.

osiloskop

Osiloskop ekranında oluşan görüntünün dikey (y) ekseni, ölçülen sinyalin genliğini, yani şiddetini gösterirken, yatay eksen ise zamanı göstermektedir.

ADS1013D Dijital Dokunmatik Tablet Osiloskop

Şimdi tanıtımını yapacağımız ADS1013D 100MHz 2 Kanal 1GSa/s Dijital Dokunmatik Tablet Osiloskop ürününe bakalım. Bu ürün laboratuvarlarda bulunan osiloskopların aksine hafif taşınabilir ve dokunmatik ekran özelliğine sahiptir.

ADS1013D Dijital Dokunmatik Tablet Osiloskop

Kullanımı oldukça kolay olan bu Dijital Dokunmatik Tablet Osiloskop’un şimdi kutu açılışını gerçekleştirip detaylı bir şekilde inceleyelim.

7 inç 800*480 çözünürlük renkli TFT LCD ekrana sahip osiloskobun ölçü değerleri 184 x 124 x 50mm iken ağırlığı ise 986 gramdır. Ürünün paket içeriğinde;

  • 1 Adet ADS1013D osiloskop ana bilgisayarı
  • 2 Adet eşleşen 100MHz prob (1X ve 10X)
  • 1 Adet USB kablosu
  • 1 Adet kullanım kılavuzu

Şarj edilebilme özelliğine sahip bu osiloskobu power butonuna basarak açıyoruz. Ürünün güç girişi 5V 2A’dir. Ürünün yanında gelen adaptör Amerikan tipi prizdir. Bu sebeple bir dönüştürücü temin etmeniz gerekmektedir. Ayrıca 5V 3A veya 5V 4A değerlerindeki adaptörlerle de şarj edebilirsiniz. Osiloskop, 6000 Mah değerde bataryalar barındırmaktadır. Yaklaşık 4 saat boyunca stand By modunda kalabilir.

Dijital Dokunmatik Tablet Osiloskop (ADS1013D)

Dijital Dokunmatik Tablet Osiloskop’ların power butonu dışında tüm işlemleri dokunmatik ekrandan sağlayabiliriz. Bir sinyal analizi yapabilmek için, osiloskobun problarından birini cihazın prob bağlantılarının ortasında bulunan kare dalga çıkışına bağlayarak gözlemleyebiliriz. Ekranda oluşan sinyale yakınlaşmak veya uzaklaşmak için tabletin sol-sağ tarafına dokunmanız yeterli.

Öe yandan ADS1013D 100MHz 2 Kanal 1GSa/s Dijital Dokunmatik Tablet Osiloskop ürününü direnc.net stoklarından burayı tıklayarak temin edebilirsiniz.

Osiloskop ekranının üst ve sağ kısmında ayar butonları bulunmaktadır. Bu butonlardan gerekli tüm ayarları gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi için youtube kanalındaki söz konusu ürünün tanıtım videosunu izleyebilirsiniz. Video şu şekildedir:

Likes:
0 0
Views:
517
Article Categories:
Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir