Tesla Bobini Nedir?

Bu yazımızda ünlü mucit Nikola Tesla’nın dahiyane projelerinden biri olan Tesla Bobini‘nin ne olduğuna ve çalışma prensibine bakacağız.

Tesla Bobini Nedir?

1891 yılında Nikola Tesla tarafından bulunan Tesla Bobini, yüksek gerilim, düşük akım ve yüksek frekansta alternatif akım (AC) üretmek için kullanılan deşarj bobinleridir. Tesla, kendi adıyla anılan bobini oluşturduğunda 2 ve bazen de 3 çift rezonans elektrik devrelerinden oluşan farklı konfigürasyonları denemiştir.

Tesla Bobini

Tesla bobininin AC yani alternatif akım üretme prensibini şöyle bir örnek daha anlaşılır kılacaktır; Tesla Bobinindeki kabloyu bir hortum, elektriği bu hortumun içinde akan su olarak düşünelim. Akan elektrik akımını da suyun akışı ve gerilimi ise suyun basıncı olarak düşündüğümüzde, hortumun ucuna bir ağızlık takıldığında ters orantılı bir şekilde suyun akış hızı azalırken basıncı da artacaktır. İşte Tesla Bobininin çalışma mantığı bu şekildedir.

Bu bobinleri elektrikle aydınlanmada, yüksek frekanslı alternatif akım, fosforesans, elektroterapi, röntgen ışınları üretimi ve kablosuz elektrik üretimi gibi bir çok alanlarda yenilik getirecek deneyler için kullanan Tesla’nın en büyük hedefi elektrik akımının uzun mesafelerde kablosuz olarak iletimini sağlamaktı.

Tesla Bobini

Tesla yaptığı çalışmalarla, neon/floresan lamba, röntgen ışınları, MR cihazları vs. gibi günümüzün teknolojilerinin temeli olarak ele alınmaktadır.

Öte yandan Tesla bobinleri 1920’li yıllara kadar telsiz telgraflardaki spark-gap radyo vericilerinde kullanıldı. Günümüzde ise Tesla Bobinleri daha çok eğlence ve eğitim sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

Likes:
2 2
Views:
734
Article Categories:
Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir