Sıvı Seviye Sensörü Nedir?

Sensörler için genel bir tanım yapmak gerekirse, bir ortamındaki gelişmeleri elektriksel sinyallere dönüştüren cihazlara, modüllere, makinelere veya alt sistemlere verilen addır. Sensörler için algılayıcılar ifadesini de kullanabiliriz. İşlev ve yapılarına göre bir çok çeşit sensör bulunmaktadır. Ancak bizler, bu yazımızda ‘Sıvı Seviye Sensörleri’ne değineceğiz.

Sıvı Seviye Sensörü Nedir?

Gündelik hayatta farklı alanlarda durağan veya hareketli durumlarda sıvı seviyesinin ölçümünün doğru bir şekilde yapılması, büyük kolaylıklar sunmaktadır. Sıvı seviye sensörleri, seviye ölçüm sistemleri, sıvı bulunan tank ve depolarda, sürekli, noktasal veya her iki şekilde de sıvı seviye kontrolü yapabilen sensörlerdir. Sıvının seviyesini dijital veya analog olarak algılayan sensör, bu bilgiyi sisteme aktararak işleyişin sorunsuz çalışmasını sağlar.

Sıvı Seviye Sensörlerinin Çalışma Prensibi Nedir?

Sıvı Seviye Sensörleri, sıvıların türüne, hassasiyete ve maliyete göre temaslı veya temassız sensörler kullanılabilir. Başlıca örnek verebileceğimiz bazı sıvı seviye ölçümünde kullanılan sensörler şöyledir:

  • Ultrasonik sensör
  • Kızılötesi sensör
  • Kapasitif sensör

Yukarıda görüldüğü üzere sıvı seviye sensörleri farklı yapılara sahip olsalar da temel olarak benzer bir çalışma prensibine sahiptir. Su seviyesi sensör yardımıyla belirlenererk bu bilgi elektriksel bir sinyale dönüştürülür.

Sıvı Seviye Sensörü

Örnek bir uygulamadan bahsetmek gerekirse; silindir şeklindeki bir kaptaki su seviyesinin ölçüm işlemi sensörler ile gerçekleştirilir. Kaptaki farklı seviyelerde gerçekleştirilen ölçümlerde gerçek su seviyesine yakın değerler sensörlerden okunur.

Basit bir sıvı seviye kontrolü sistemi örneği aşağıda gösterilmiştir.

Sıvı Seviye sensörü

Sıvı Seviye Sensörleri Kullanım Alanları

Sıvı seviye sensörleri, su depolarında, endüstriyel tanklarda, yağ tankları, akaryakıt depolarında, kuyularında vs. kullanılır. Örneğin, otomobillerdeki yakıt seviyesini gösteren ibre, verdiği değeri bir sıvı seviye sensöründen almaktadır.

Sensör Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sensör seçimi yapılırken, ölçümün temaslı veya temassız yapılacağına karar verilmelidir. Sensöre zarar verecek nitelikte bbir sıvının seviyesi ölçüldüğünde, temassız bir şekilde ölçümü sağlayacak bir sıvı seviye sensörü tercih edilmelidir. Ayrıca sıvı seviyesi hakkında sürekli veya ayrık zamanlı veri alma gibi durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Sensörün çalışacağı ortamın sıcaklığı, basıncı gibi parametrelere de dikkat edilmelidir. Aksi durumda sensörlerin kalibrasyonunun zarar görmesi yani yanlış verilerle karşı karşıya olmamız ihtimal dahilindedir.

Direnc.net stoklarında yer alan çeşitli sıvı seviye sensörleri bulunmaktadır. Bu sensörlere buradan ulaşabilirsiniz.

Likes:
0 0
Views:
2975
Article Categories:
Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir