PIR Sensör Nedir? Çalışma Prensibi Ve Kullanım Alanları

Geniş bir kullanım alanına sahip olan ve gündelik hayatın bir vazgeçilmezi haline gelen PIR sensörlerine değineceğimiz bu yazımızda, PIR sensörün ne olduğunu, çalışma prensibini ve kullanım alanlarını detaylı bir şekilde açıklayacağız.

PIR Sensör Nedir?

“Passive Infrared Sensor” ifadesinin kısaltması olan PIR sensörler çokça tercih edilen pratik bir hareket sensörüdür. Türkçe anlamı “Pasif Kızılötesi Sensör” olan PIR sensörler bir nesneden yayılan kızılötesi ışınları algılayabilen elektronik bir cihazdır. Ortamda meydana gelen hareketlilikleri algılar ve bağlı bulunduğu sisteme uyarı göndererek, gerekli tepkiyi ortaya koyar.

PIR Sensörlerin Çalışma Prensibi

PIR sensörler isminden de anlaşılacağı üzere pasif çalışma prensibine sahiptir. Pasif bir sensör olduğu için aktif sensörler gibi etrafa sürekli kızılötesi ışınlar saçmazlar. Yani görüş alanındaki enerji seviyelerinde meydana gelen değişimlere karşı duyarlı olup, fark edilebilir artışları ölçmektedir. Sensörün algılama alanından sıcak bir cisim geçtiğinde pozitif veya negatif farklılıklar, sensör tarafından tespit edilir. Ortamdaki objelerin ısı haritasında kayda değer bir değişiklik meydana geldiğinde sensör kullanıldığı sisteme bir uyarı göndererek ortamda değişiklik olduğunu belirtir.

PIR Sensörlerin Kullanım Alanları

PIR sensörleri genellikle otomatik aydınlatma ve güvenlik uygulamalarında kullanılmaktadır. İhtiyaç halinde yani hareketlilik sonrası aydınlatma sistemlerinin açılması ve kullanıcıların alanı terk etmesiyle aydınlatmanın kapanması önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlamaktadır.

pir sensör güvenlik

PIR sensörleri bir güvenlik sisteminin parçası olarak kullanıldığında, sensör genellikle küçük bir röleyi kontrol eder. Bu röle böylece hırsız alarm kontrol paneli algılama giriş bölgesine bağlı kontak üzerinden sistemi yani alarmı aktif hale getirir. Sistem, herhangi bir hareket algılanmıyorsa, röle kontağı kapalı olacak şekilde kalır.

Direnc.net stoklarında projelerinizde kullanabileceğiniz PIR sensörleri mevcuttur. Söz konusu ürünler, HC-SR505 PIR Hareket Sensör Modülü, LHI878 PIR Sensör, AMN34112 Hareket Sensörü – PIR Sensör ve PYD1798 3V Dijital PIR Sensör’dür. Bu ürünlere buradan temin edebilirsiniz.

Likes:
6 1
Views:
4866
Article Categories:
EğitimTemel Elektronik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir