Arduino ile Yön ve Eğim Tespiti Projesi

Elektronik cihazlarda yön ve eğim tespiti Tilt/Eğim sensörleriyle gerçekleştirilmektedir. Eğim Sensörü veya Eğim Anahtarı, bir nesnenin yönünü algılayan bir bileşendir. Eğim sensörünün uygulanmasına en iyi örnek ise uçaklardır.

Basit bir eğim sensörü aslında sensörün açısını veya yönünü esas alarak Açık veya Kapalı konuma getirecek bir anahtardır.

Bu projede, bir eğim sensörünün oryantasyonu belirlemede temel işlevi gösterilmektedir. Eğim sensörü tarafından eğim algılandığında Buzzer çalar ve LED yanar. Buzzer, farklı tonlar üretmek için Arduino’nun çıkış pinleri tarafından kontrol edilir. Eğim sensörünün çalışma mantığını özetleyen şöyle bir görsel bulunmaktadır:

Arduino Tilt Eğim Sensörü

Eğim sensörünün temelde bir anahtar olduğunu belirtmiştik. Bu sebeple bir ucu Arduino’nun dijital pinlerinden herhangi birine bağlanır. Kullanılacak malzemeler şöyle:

  • Arduino Uno –> Temin etmek için buraya tıklayınız.
  • Breadboard –> Temin etmek için buraya tıklayınız.
  • LED –> Temin etmek için buraya tıklayınız.
  • Buzzer –> Temin etmek için buraya tıklayınız.

Eğim/Tilt sensörünün Arduino kartına bağlantısı şöyledir:

Arduino buzzer led tilt eğim

 

 

Eğim sensörü Dijital Pin 3‘e bağlanmıştır. Dijital Pin 13 LED‘e ve Dijital Pin 6 ise Buzzer‘a bağlanmıştır. Yukarıdaki bağlantının sağlanmasıyla Arduino IDE’ye yazılıp, Arduino kartına yüklenecek kod ise şöyle olacaktır:

#define SENSOR_PIN 3
#define LED_PIN 13
void setup()
{
pinMode(SENSOR_PIN, INPUT_PULLUP);
pinMode(LED_PIN, OUTPUT);
}
void loop()
{
if (digitalRead(SENSOR_PIN) == LOW)
{
digitalWrite(LED_PIN, HIGH);
}
else
{
digitalWrite(LED_PIN, LOW);
}
}

Sensörün eğimi algılandığında, buzzer ve LED Arduino tarafından tetiklenir.

Bu projede basit bir eğim sensörünün çalışma uygulaması gösterilmiştir. Eğim sensörleri, güvenlik önlemi olarak nesnenin yönünün kullanıldığı güvenlik sistemlerinde kullanılabilir. Ayrıca oyun konsollarında ve cep telefonlarında da  bulunmaktadır. Sizler de bu uygulamayı dilediğiniz uyumlu bir sisteme entegre edebilirsiniz.

Likes:
3 4
Views:
1824
Article Categories:
GenelProjeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir